AgroEnergia – Dotacja na odnawialne źródła energii dla rolników
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabór wniosków na dofinansowanie w ramach Programu Priorytetowego „Agronenergia”. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym, a więc beneficjentami dotacji są:
- Osoby fizyczne będące właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha, prowadzące osobiście gospodarstwo;
- Osoby prawne będące właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha, które prowadzą działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (wymagany główny kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z lub 01.63.Z.)
Co ważne, działalność rolnicza lub gospodarcza musi być prowadzona minimum przez 1 rok przed złożeniem wniosku.


AgroEnergia – warunki projektu
Jeśli spełniasz te warunki przysługuje Ci wsparcie na zakup i montaż:
- Instalacji fotowoltaicznej o mocy elektrycznej od 10 kW do 50 kW.
- Instalacji wiatrowych o mocy elektrycznej od 10 kW do 50 kW.
- Pompy ciepła o mocy od 10 kW do 50 kW, przy czym złożenie wniosku jest uwarunkowane wcześniejszym przeprowadzeniem audytu energetycznego.
- Instalacji hybrydowej, tj. fotowoltaika wraz z pompą ciepła lub elektrownia wiatrowa wraz z pompą ciepła, sprzężone w jeden układ (po wcześniejszym przeprowadzeniu audytu energetycznego, który rekomenduje zastosowanie tej metody).
- Zakup i montaż towarzyszących magazynów energii dla instalacji realizowanych w ramach dotacji
Wysokość dofinansowania wynosi do 13 % kosztów kwalifikowanych w przypadku instalacji do 30 kW oraz do 20 % w przypadku instalacji od 30 do 50 kW.
- Przy mocy od 30 do 50 kW 13% kosztów, nie więcej niż 25 000 PLN
- Przy mocy od 10 do 30 kW do 20% kosztów, nie więcej niż 15 000 PLN
W przypadku instalacji hybrydowej dofinansowanie może zostać powiększone o 10 tys. zł.
Co stanowi koszty kwalifikowane?
- zakup instalacji wraz z montażem,
- uruchomienie i odbiór instalacji fotowoltaicznej,
- komponenty,
- niezbędne materiały oraz narzędzia,
- wynagrodzenie monterów.
Co nie stanowi kosztów kwalifikowanych?
- komponenty finansowane w formie leasingu,
- podatek od towarów i usług (VAT),
- koszt audytu energetycznego.
Kiedy rozpoczyna się nabór wniosków?
Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od dnia od 01.10.2021 r. do czasu rozdysponowania puli środków. Przy czym ostateczny termin poniesienia wszystkich niezbędnych wydatków to 30.06.2027 r.
O czym jeszcze musisz pamiętać?
- Przedsięwzięcie nie może być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Poprzez rozpoczęcie rozumie się zamówienie lub zakup urządzeń, a także zawarcie umowy na ich montaż lub zlecenie tego montażu w innej formie.
- Dotacja jest wypłacana po zakończeniu przedsięwzięcia, czyli po przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej oraz zawarciu umowy z dostawcą energii. W przypadku przedsięwzięć dot. pompy ciepła, magazynów energii oraz systemów off-grid, zakończenie jest rozumiane jako uzyskanie protokołu odbioru.
- Urządzenia muszą być instalowane jako nowe! Wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem
- Środki nie mogą być przeznaczone na modernizację lub rozbudowę istniejącej już instalacji, dotyczy to również zakupu i montażu magazynów energii.
- Nowo powstała instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła lub magazyn energii muszą być użytkowane przez minimum 3 lata od uruchomienia i podłączenia do sieci energetycznej lub otrzymania protokołu odbioru.
- Dofinansowanie nie może być łączone z inną pomocą ze środków publicznych, z wyłączeniem środków zwrotnych z WFOŚiGW.
- W przypadku przedstawienia kosztu zakupu i montażu instalacji dofinansowanej ze środków Programu priorytetowego „Agroenergia” do rozliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, kwota przedstawiona do odliczenia od podatku będzie pomniejszona o kwotę otrzymanego dofinansowania.